Z dniem 1 kwietnia 2017 nastąpiły ważne zmiany w ustawie o VAT, które dotyczą reprezentacji zagranicznych firm zarejestrowanych w Norwegii – NUF. Norweski reprezentant VAT już nie jest obowiązkowy.

Przedsiębiorstwa z krajów z Europejskiego Obszaru Gospodarczego, które mają podpisaną umowę z Królestwem Norwegii w sprawie wymiany informacji i wzajemnej pomocy w zakresie pobierania podatku od wartości dodanej (VAT) zostały objęte wyjątkiem od obowiązku posiadania norweskiego reprezentanta ds. VAT (MVA). Powyższy wyjątek dotyczy również Polski i polskich przedsiębiorstw, które są zarejestrowane w Norwegii.

Wyjątek od obowiązku posiadani norweskiego reprezentanta jest niewątpliwym ułatwieniem dla polskich firm, które mogą zrezygnować z dotychczasowego reprezentanta i rozliczać się z VAT-u w Norwegii samodzielnie. Urząd skarbowy Skatt Midt-Norge będzie centralnie zarządzać sprawami związanymi z podatkiem VAT od wszystkich podmiotów zagranicznych.

Firmy, które chcą samodzielnie rozliczać się z VAT-u w Norwegii są zobowiązane przypisać odpowiednie funkcje w Altinn i ustanowić osobę kontaktową w norweskim rejestrze przedsiębiorstw, która będzie składać zeznania VAT.

Ważne. Mimo zmian w przepisach, obowiązek rejestracji zagranicznego przedsiębiorstwa nadal dotyczy wszystkich zagranicznych firm działających na terenie Królestwa Norwegii.