Elektroniczna platforma administracyjna to nie mrzonka. W 5 milionowej Norwegii Altinn jest powszechnie używanym narzędziem przez osoby fizyczne i przedsiębiorstwa. Fizyczny kontakt z urzędnikiem został zredukowany do minimum. Jakie formalności polskie przedsiębiorstwa i polscy pracownicy mogą załatwić za pomocą Altinn?

W związku z postępującą cyfryzacją procedur administracyjnych w Norwegii, coraz więcej podmiotów jest zmuszonych do rezygnacji z tradycyjnych form kontaktu z norweskimi urzędami. Wprowadzenie elektronicznych kart podatkowych dla wszystkich pracowników mobilizuje polskie firmy działające i zarejestrowane w Norwegii do wdrożenia procedur online. Z Altinn mogą również korzystać osoby fizyczne zatrudnione w Norwegii i posiadające norweski numer personalny. To tam właśnie można odebrać rozliczenia roczne od pracodawców, bądź poinformować urząd skarbowy o zmianie numeru konta.

Altinn łączy procedury większości instytucji administracji i począwszy od Inspekcji Pracy (Arbeidstilsynet), a skończywszy na Urzędzie Celnym. Obecnie jest dostępnych 1192 formularzy, z czego coraz większy udział mają druki, które można wypełnić online. Przykładowo 75% procedur związanych z norweskim rejestrem przedsiębiorstw można wypełnić online. Firmy polskie, które realizują kontrakty w Norwegii, mogą za pomocą Altinn wykonać przykładowe procedury online:

  • zamówienie kart podatkowych dla pracowników
  • wysłanie zeznań rocznych dla pracowników
  • rozliczenie zaliczki na podatek i składki pracodawcy (Terminoppgave)
  • rejestrację kontraktu i pracowników

Altinn jest również w wersji angielskiej, która nie została w całości przetłumaczona z norweskiego, co jest z pewnością kwestią czasu. Cyfryzacja administracji norweskiej jest procesem ciągłym, wdrażanym bardzo konsekwentnie. Możemy spodziewać się w przyszłości kolejnych etapów modernizacji.

Rynek Nordycki pomaga polskim firmom działającym w Norwegii. Dokonujemy rejestracji przedsiębiorstw, wdrażamy dostęp do Altinn, doradzamy w prawidłowym wypełnianiu formularzy związanych z działalnością w Norwegii. Organizujemy szkolenia dla działów kadr.