Wszystkie zagraniczne firmy, które realizują kontrakty na terenie Królestwa Norwegii są zobowiązane do rejestracji macierzystej firmy w norweskim rejestrze przedsiębiorstw.
Każda zagraniczna firma działająca w Norwegii ma obowiązek do zarejestrowania się w norweskim rejestrze przedsiębiorstw jak tzw. NUF. NUF, to skrót od nazwy norskregistrert utelandskforetak, co oznacza zagraniczne przedsiębiorstwo zarejestrowane w Norwegii. Procedura rejestracji nie tworzy nowego podmiotu, jest to rejestracja zagranicznej firmy na potrzeby norweskiego urzędu skarbowego, rejestru przedsiębiorstw, inspekcji pracy i innych instytucji.
Proces rejestracji trwa około 2-3 tygodni i wymaga przesłania pakietu formularzy wraz z danymi właściciela/prezesa/pełnomocnika, które będą potrzebne przy obsłudze norweskiej platformy administracji elektronicznej ALTINN. W przypadku firm prowadzących prace budowlane, cała rejestracja może wymagać więcej czasu z powodu obowiązkowych kart identyfikacyjnych dla pracowników branży budowlanej. Dobrze zarezerwować do 4 tygodni przed rozpoczęciem kontraktu na cały proces rejestracji NUF w Norwegii.
RYNEK NORDYCKI rejestruje polskie przedsiębiorstwa w Norwegii. Dbamy aby proces rejestracji trwał jak najkrócej i reprezentujemy naszych klientów w kontaktach z norweskimi instytucjami.
Zagraniczne firmy wykonujące zlecenia podwykonawcze w Szwecji są rejestracji kontraktu w szwedzkim urzędzie skarbowym. W zależności od wielkości zlecenia, kraju pochodzenia zleceniodawcy obowiązują reguły związane z rejestracją F-skatt w Szwecji.
W imieniu naszych klientów wykonujemy wszelkie czynności związane z przygotowaniem do realizacji kontraktu. Należą do nich między innymi wnioski do fińskiej inspekcji pracy, dokumenty związane z podatkiem źródłowym i uzyskaniem zerowej karty, procedowanie profilu pracodawcy w systemie Valtti Card. Innymi czynnościami są również formalności związane z ubezpieczeniami pracowników na terenie Finlandii i bieżące konsultacje z fińskim urzędem skarbowym. W określonych przypadkach zajmujemy się również kwestiami związanymi z rozliczaniem podatku VAT w Finlandii.
Proces kompleksowej rejestracji wszystkich elementów wymaganych do rozpoczęcia zlecenia Finlandii wymaga co najmniej 4 tygodni. Dlatego rekomendujemy, aby zarezerwować 6 tygodni na przygotowanie formalności.
Służymy również pomocą w ustaleniu wysokości obowiązkowych stawek minimalnych wynagrodzenia pracowników delegowanych na teren Finlandii. Stawki minimalne są zróżnicowane w zależności od sektora i konkretnego układu zbiorowego.
Warunkiem udanego pozyskania partnerów w krajach nordyckich jest prawidłowa adaptacja produktu lub usługi do wymagań rynku lokalnego. Znajomość lokalnej kultury biznesu i przestrzeganie tych zasad pozwoli osiągnąć końcowy sukces.
Reprezentujemy naszych klientów wobec skandynawskich urzędów skarbowych, inspekcji pracy oraz innych instytucji państwowych.