Finlandia – nowe obowiązki podatkowe dla przedsiębiorstw budowlanych

Finlandia walczy z szarą strefą w budownictwie i wprowadza nowe procedury dotyczące składania raportów z prowadzonych prac. Przepisy dotyczą zarówno inwestorów jak i wykonawców.

Wrzesień i październik to gorący okres w budownictwie w Finlandii. Prace konstrukcyjne idą pełną parą, by zdążyć przed szybko nadchodzącą zimą. W natłoku robót należy pamiętać o dopełnieniu nowych procedur wprowadzonych przez fiński urząd podatkowy Vero. Od lipca 2014 inwestorzy mają obowiązek składać comiesięczne raporty dotyczące ilości i wartości zamawianych prac. Równolegle główni wykonawcy muszą informować o liczbie pracowników, w tym także podwykonawców, zatrudnionych na poszczególnych odcinkach budów. Obowiązek raportowania dotyczy projektów o wartości większej niż 15 000 EUR, ale obejmuje także gospodarstwa domowe prowadzące np. prace remontowe.

Nowe przepisy są kolejnym krokiem fińskich władz w walce z szarą strefą. Składane raporty pozwalają urzędowi skarbowemu na ścisłą kontrolę prowadzonych inwestycji. Niedopełnienie obowiązków skutkuje wysokimi karami finansowymi.

Konieczność składanie raportów jest uzupełnieniem regulacji wprowadzonych w 2012 roku. Dotyczą one dokumentów, których inwestor musi wymagać od wykonawcy przed podpisaniem kontraktu, oraz obowiązku posiadania numerów identyfikacji podatkowej przez wszystkich pracowników budowlanych.

Źródła: www.vero.fi, www.tem.fi

Waldemar Ślefarski, Rynek Nordycki

Rynek Nordycki jest firmą świadczącą usługi doradcze dla przedsiębiorstw zainteresowanych współpracą z firmami nordyckimi. Pomagamy przy rejestracji kontraktów i innych formalnościach niezbędnych do realizacji kontraktów podwykonawczych w Finlandii, Norwegii i Szwecji.

Powyższy tekst ma charakter doradczy i nie stanowi wykładni prawnej dla prowadzenia działalności gospodarczej na terenie Republiki Finlandii.

Finlandia walczy z szarą strefą w budownictwie i wprowadza nowe procedury dotyczące składania raportów z prowadzonych prac. Przepisy dotyczą zarówno inwestorów jak i wykonawców.

Udostępnij