Norwegia – liczba polskich imigrantów zrównała się z populacją Kristiansand

Norweski Urząd Statystyczny (Statistisk Sentralbyrå, w skrócie SSB) ogłosił dane dotyczące liczebności imigrantów w Norwegii. Coroczny raport plasuje Polaków jako największą grupę imigrantów. W samym tylko 2013 roku 7300 polskich obywateli zdecydowało się zamieszkać w Norwegii.

663 110 imigrantów z 221 krajów i niezależnych terytoriów przebywało w Norwegii na dzień 1 stycznia 2014. Liczba ta stanowi nieomal 12% ludności zamieszkującej Norwegię. Kolejne 2% stanowią dzieci imigrantów urodzone w Norwegii. Najwięcej imigrantów zamieszkuje stolicę Oslo (31% mieszkańców) oraz gminy Drammen i Lørengskog (ok 25% mieszkaców).

Łączna liczba imigrantów z Polski wynosi obecnie 84 tysiące i odpowiada liczbie mieszkańców gminy Kristiansand. Warto podkreślić, że polscy imigranci, to tylko część naszych rodaków pracujących w Norwegii. Polacy pracujący w Norwegii i posiadający status PENDLE, nie są imigrantami, ponieważ centrum ich interesów życiowych jest w Polsce. W konsekwencji nie są wliczani do wyników raportu SSB.

Polacy cieszą się renomą wśród norweskich pracodawców. Niesłabnący popyt na wysoko wyspecjalizowanych pracowników z pewnością skłoni kolejne tysiące naszych rodaków do osiedlenia się w Norwegii również w bieżącym roku.

Źródło: ssb.no

Udostępnij