Kontrola tożsamości Norwegia – obowiązkowa identyfikacyjna pracowników zagranicznych od 2014 roku.

Kontrola tożsamości Norwegia jest obowiązkowa dla obcokrajowców. Norweski Urząd Skarbowy – Skatteetaten, wprowadził procedurę kontrolną dla każdego kto pracuje lub przebywa w Norwegii. Pamiętajmy, że ID-kontroll obejmuje również obcokrajowców zatrudnionych przez zagraniczne przedsiębiorstwa na terenie Królestwa Norwegii.

Każdy obcokrajowiec pracujący w Norwegii i zatrudniony u zagranicznego pracodawcy ma obowiązek zgłosić się do najbliższego urzędu skarbowego. Celem wizyty jest przeprowadzenie procedury weryfikacji tożsamości. Obowiązek weryfikacyjny obowiązuje już od 2014 roku i jest aktualny do dziś.

Do weryfikacji tożsamości wystarczy nam paszport lub dowód osobisty i umowa o pracę. Ponadto mamy przygotować wypełniony formularz RF-1209 „Søknad om skattekort for utenlandske borgere„.

Jeśli delegujesz swoich pracowników do Norwegii, nawet na krótkie zlecenie, pamiętaj o umówieniu ID-kontroll.

Procedura kontrolna nie dotyczy:

  • osób pracujących na norweskim szelfie kontynentalnym,
  • osób posiadających D-nummer, które w ostatnich dwóch latach przeszły procedurę kontroli dokumentów – Co to d-nummer?
  • marynarzy na norweskich statkach mający status zagranicznego rezydenta podatkowego

Kontrola tożsamości jest w wybranych 47 urzędach skarbowych w Norwegii. Są one zlokalizowane w miastach i mniejszych miejscowościach. W praktyce, najbliższy urząd powinien się znajdować w niedalekiej odległości od naszego miejsca pracy/pobytu. Kontrola tożsamości jest nawet możliwa na Spitzbergenie!

Pamiętajmy, że warto, a nawet trzeba dokonać weryfikacji tożsamości jak najszybciej. W przeciwnym wypadki urząd skarbowy nie wyda skattekort na bieżący rok kalendarzowy. Brak aktualnej skattekort będzie niestety skutkować automatycznie obowiązkiem potrącenia 50% podatku przez pracodawcę.

Procedurę kontroli tożsamości musimy umawiać elektronicznie pod adresem https://www.skatteetaten.no/en/contact/offices/book/

Ważna informacja.

Od grudnia 2020, po 8 miesięcznej przerwie spowodowanej COVID-19, wraca kontrola tożsamości Norwegia. Na kontrolę tożsamości możemy przyjść po zakończeniu izolacji/kwarantanny. Ponadto noszenie maski ochronnej podczas kontroli tożsamości jest obowiązkowe.

Nie masz czasu na ogarnięcie norweskich procedur w związku z delegowaniem pracowników? Zgłoś się do nas. Załatwimy za Ciebie wszystkie niezbędne formalności w Norwegii.

Udostępnij