Obsługa NUF w Norwegii, co warto wiedzieć

Realizujesz zlecenia w Norwegii? Pamiętaj o rejestracji i obsłudze NUF

Obsługa NUF, czyli polskiej firmy zarejestrowanej w Norwegii obejmuje zespół procedur i formularzy online w altinn. Polskie firmy świadczące usługi w Norwegii są zobowiązane przez Skatteetaten do raportowania kontraktów, dochodów pracowników i norweskiego VAT. A to dopiero początek…

NUF Norwegia

Każda firma zagraniczna realizująca nawet krótki kontrakt w Norwegii jest zobowiązana do rejestracji w Norwegii i uzyskanie norweskiego numeru organizacyjnego. Czy obsługa NUF jest trudna? Na początku tak, ponieważ trzeba przestawić się na wymogi norweskie. Większość zeznań podatkowych i raportów składamy WYŁĄCZNIE online. Jedynym papierowym formularzem jest sam druk rejestracji polskiej firmy jako NUF. W przypadku regularnych zleceń w Norwegii musimy pamiętać o raportowaniu a-melding, czyli informacji o zarobkach pracowników na delegacji. Jednak zanim nasi pracownicy pojadą na zlecenie do Norwegii, naszym obowiązkiem jest zgłosić kontrakt w norweskim urzędzie skarbowym.

Warto zapamiętać, co mamy wykonać na początek w ramach zlecenia w Norwegii i obsługi NUF:

  1. Rejestracja NUF
  2. Rejestracja kontraktu i pracowników
  3. Wnioski o d-nummer dla pracowników

A co ze kartami podatkowymi SKATTEKORT? Oczywiście, na każdy rok kalendarzowy należy wystąpić o skattekort dla każdego z naszych pracowników. No i jeszcze identyfikacja tożsamości przy pierwszym przyjeździe do Norwegii. Miało być prosto, a tu coraz więcej szczegółów? No cóż, formalności dla NUF w Norwegii jest o wiele więcej niż 10 lat temu.

Pamiętajmy, że po przekroczeniu granicy sprzedaży 50 000 nok, nasza firma zostaje VAT-owcem w Norwegii. VAT norweski (w skrócie MVA) jest odrębny od VAT-u w UE. Zeznania VAT w Norwegii są składane 6 razy w roku, co drugi miesiąc. VAT norweski raportujemy niezależnie czy odnotowaliśmy przychód w Norwegii, czy też nie.

Więcej użytecznych informacji związanych z obsługą NUF w Norwegii:

Czy warto wykonywać obsługę NUF samodzielnie? Na początku zajmie to nam dosyć dużo czasu. Dużym utrudnieniem będzie skontrolowanie czy wszystkie raporty zostały wykonane. Wiele firm decyduje się zlecić obsługę NUF zewnętrznej firmie doradczej lub księgowej. Jeśli mamy dobre relacje z firmą, koszta obsługi z pewnością nie będą obciążać naszego budżetu.

Rynek Nordycki świadczy usługę OBSŁUGA NUF dla polskich firm realizujących zlecenia w Norwegii. Pomagamy naszym klientom wyprostować sprawy i zaległości w norweskim urzędzie skarbowym SKATTEETATEN. Dla firm zainteresowanych prowadzimy szkolenia jak samodzielnie wykonywać wszelkie czynności związane z działalnością na terenie Norwegii.

Udostępnij