VAT Norwegia – ważne informacje dla polskich firm NUF

Co należy wiedzieć o podatku VAT w Norwegii? Czy polskie firmy muszą rozliczać się z norweskiego VAT-u?

VAT Norwegia, co musimy wiedzieć o rozliczaniu VAT? W przeciwieństwie do Polski, Norwegia nie jest członkiem UE. W związku z tym w Norwegii obowiązują odrębne przepisy VAT. Ważne informacje dla polskich eksporterów realizujących zlecenia w Norwegii.

Podatek VAT Norwegia
Podatek VAT w Norwegii

Otrzymujemy wiele telefonów i maili z pytaniami na temat VAT Norwegia. Jest wiele pytań czy przy realizacji zleceń w Norwegii obowiązuje wewnątrzwspólnotowa dostawa usług. Ponieważ Norwegia nie jest członkiem UE, obowiązują tam inne regulacje VAT niż w Polsce i krajach Unii Europejskiej.

Realizując kontrakt w Norwegii pamiętajmy, że naszą powinnością jest zarówno rejestracja NUF i naliczanie norweskiego VAT do faktur sprzedaży.

Obowiązek wpisu do rejestru płatników VAT w Norwegii mają przedsiębiorstwa, których obroty w Norwegii w ciągu kolejnych 12 miesięcy przekroczyły 50 000 NOK, czyli ok 22 000 złotych. Dlatego w praktyce oznacza to, że wystarczy wystawić pierwszą fakturę sprzedaży, aby stać się VAT-owcem w Norwegii. Przepisom VAT w Norwegii podlegają też firmy zagraniczne, które realizują kontrakty na eksport usług. Czyli na przykład polskie firmy, które mają zlecenia na prace konstrukcyjne czy instalacyjne w Norwegii.

Obowiązujące stawki podatku VAT w Norwegii w 2021 roku:

  • 25% – stawka podstawowa
  • 15% – żywność
  • 12% – transport, usługi noclegowe i inne
  • UWAGA! Od 01.04.2020 do 30.06.2021 stawka 12% została obniżona do 6% w związku z epidemią COVID-19

VAT Norwegia, jak i kiedy rozliczać VAT w Norwegii?

VAT w Norwegii rozliczamy elektronicznie na platformie altinn.no. Norweskie zeznanie VAT składamy 6 razy w roku, za 2 miesięczne okresy. Formularz RF-0002 sam zaciąga się na naszą skrzynkę odbiorczą w Altinn na 40 dni przed terminem zeznania. Co to Altinn dowiesz się w artykule: ALTINN dla polskich firm NUF

Norwegia VAT
Norwegia VAT

Pamiętajmy, że zeznania VAT w Norwegii składamy zawsze, nawet kiedy nie mieliśmy sprzedaży w danym okresie rozliczeniowym.

Ważne: przepis o norweskim przedstawicielu/reprezentancie do spraw VAT nie obowiązuje

Na zakończenie przypominamy, że od 1 kwietnia 2017 roku nie ma już obowiązku reprezentacji VAT przez norweskiego reprezentanta. Dlatego polski właściciel firmy może pełnić tę funkcję bez żadnych przeszkód. Bez wątpienie jest do duże ułatwienie dla polskich NUF. Więcej na ten temat w naszym artykule.

Jeśli masz pytania na temat norweskiego VAT, prowadzenia NUF, skontaktuj się z nami.

Rynek Nordycki to firma doradcza z 15 letnim doświadczeniem. Obsługujemy kompleksowo polskie firmy NUF w Norwegii. Pomożemy Ci z formalnościami norweskimi. Ponadto mamy biuro w Polsce i świadczymy obsługę online lub u klienta. Otwórz z nami firmę NUF w Norwegii.

Udostępnij

Share on facebook
Share on print
Share on email