Podatek VAT w Norwegii – norweski reprezentant nie jest już obowiązkowy.

Podatek VAT w Norwegii. Z dniem 1 kwietnia 2017 zmieniły się zapisy w norweskiej ustawie o VAT, które dotyczą reprezentacji zagranicznych firm zarejestrowanych w Norwegii – NUF. Norweski reprezentant VAT już nie jest obowiązkowy dla firm polskich działających w Norwegii i rozliczających podatek VAT w Norwegii.

Przedsiębiorstwa z krajów z Europejskiego Obszaru Gospodarczego, uzyskały istotne ułatwienia w Norwegii. Kraje grupy EOS podpisały umowę z Królestwem Norwegii w sprawie wymiany informacji i wzajemnej pomocy w zakresie pobierania podatku od wartości dodanej (VAT). W rezultacie zostały one zwolnione od obowiązku posiadania norweskiego reprezentanta ds. VAT (MVA). Powyższy wyjątek dotyczy również Polski i polskich przedsiębiorstw, które są zarejestrowane w Norwegii. To niewątpliwie bardzo dobra zmiana dla polskich przedsiębiorstw aktywnych na terenie Norwegii oraz firm planujących realizację zleceń w Norwegii.

Przeczytaj również: 
Przewozy kabotażowe w Norwegii - przepisy VAT
VAT w Norwegii

Jakie są praktyczne skutki tych zmian? Przede wszystkim wyjątek od obowiązku posiadania norweskiego reprezentanta jest niewątpliwym ułatwieniem dla polskich firm. W związku z tym mogą one zrezygnować z dotychczasowego reprezentanta i rozliczać się z VAT-u w Norwegii samodzielnie. Natomiast urząd skarbowy Skatt Midt-Norge będzie centralnie zarządzać sprawami związanymi z podatkiem VAT od wszystkich podmiotów zagranicznych.

Jak składać zeznania norweskiego VAT-u w Altinn?

Firmy, które chcą samodzielnie rozliczać się z VAT-u w Norwegii są ponadto zobowiązane przypisać odpowiednie funkcje w platformie Altinn.  Następnie trzeba ustanowić osobę kontaktową w norweskim rejestrze przedsiębiorstw odpowiedzialną za norweski VAT. Może nią być osoba z księgowości posługująca się językiem angielskim. Samo zeznanie VAT nie jest skomplikowaną procedurą. Pamiętajmy, że zeznanie VAT-MVA musimy składać zawsze, niezależnie od tego czy w danym okresie firma miała bądź nie miała przychodu w Norwegii. Norweskie zeznania VAT składamy w okresach 2-miesięcznych, 6 razy w roku.

Obowiązek rejestracji NUF w Norwegii jest wciąż aktualny.

Ważne. Mimo zmian w przepisach VAT, obowiązek rejestracji zagranicznego przedsiębiorstwa NUF nadal obowiązuje. Polskie firmy w Norwegii mają obowiązek rejestracji kontraktu w urzędzie skarbowym oraz rejestracji firmy w norweskim rejestrze przedsiębiorstw. Ponadto polskie firmy transportowe realizujące kabotaż w Norwegii, muszą się zarejestrować w Norwegii i wystawiać faktury z norweskim podatkiem VAT.

Zachęcamy do współpracy przy rejestracji firmy NUF w Norwegii oraz rozliczeniach podatku VAT w Norwegii. Zapewniamy pakiet usług związanych z wdrożeniem norweskich procedur VAT-MVA oraz przeszkolenie w raportowaniu Podatek VAT w Norwegii.

Więcej informacji znajdą Państwo na stronie Szkolenia

Udostępnij