Kabotaż Norwegia – naliczanie norweskiego VAT

Przewożąc ładunki kabotażowe w Norwegii polskie firmy muszą pamiętać o lokalnych zobowiązaniach podatkowych. Kabotaż Norwegia to usługa wewnątrzkrajowa i objęta norweskim podatkiem VAT. Aby uniknąć kar, przewoźnicy powinni zarejestrować swą działalność w Norwegii i wystawiać faktury norweskim VAT.

Kabotaż Norwegia a podatek VAT. Polska jest europejskim potentatem na rynku usług transportowych. Nasze firmy skutecznie konkurują z lokalnymi przewoźnikami, często przejmując znaczną część dostaw na rynkach wewnętrznych w poszczególnych krajach. Przykładem może być Norwegia i kabotażowe przewozy ryb oraz owoców morza z tamtejszych farm. Polskie chłodnie wożą je nie tylko do odbiorców i przetwórni w Polsce, ale bardzo często dla klientów na terenie Norwegii.  Powszechną praktyką przy tego typu zleceniach jest wystawianie faktur bez podatku VAT. Owszem, zleceniobiorcą jest firma polska, ale usługa wykonywana jest na terenie Norwegii i uznawana jako sprzedaż krajowa.  Z tego powodu podlegają tamtejszemu podatkowi VAT Norwegia (MVA). Sytuacja ta stwarza ryzyko nałożenia wysokich kar przez norweski urząd skarbowy.

Więcej informacji na temat podatku VAT Norwegia znajdziesz na stronie norweskiego urzędu skarbowego SKATTEETATEN

Warto przeczytać: Podatek VAT (MVA) w Norwegii

Kabotaż Norwegia – obowiązki polskich przewoźników

Aby działać zgodnie z przepisami i uniknąć wysokich kar, należy dopełnić obowiązków związanych z rejestracją firmy oraz przedstawiciela VAT w urzędzie skarbowym Skatteetaten. Jako zagraniczny podmiot działający na terenie Norwegii (NUF) i przewożąc tam ładunki kabotażowe, po przekroczeniu limitu kwoty wolnej od VAT Norwegia, polska firma jest zobowiązana wystawiać faktury zawierające norweski podatek VAT. Zarówno rejestracja jak i znajomość norweskich narzędzi rozliczeniowych może być również przydatna do poszerzania form działalności na terenie tego kraju.

Rynek Nordycki świadczy kompleksowe usługi związane z rejestracja polskich firm oraz rozliczaniem VAT na terenie Norwegii. Obejmują one przygotowanie dokumentów oraz szkolenia związane z obsługą online norweskich platform podatkowych.

Więcej informacji: https://ryneknordycki.pl/uslugi/

Udostępnij