NUF w Norwegii. Jaka firma musi się zarejestrować? Czy NUF to spółka norweska? Pytania i odpowiedzi.

NUF w Norwegii to dobre rozwiązanie dla firm eksportujących usługi i realizujących zlecenia w Norwegii. Jeśli chcesz prowadzić działalność w Norwegii i masz firmę w Polsce, nie musisz od razu zakładać norweskiej firmy. Forma NUF jest bardzo praktyczna dla firm prowadzących działalność w wielu krajach europejskich.

Norwegia nie jest członkiem Unii Europejskiej, ale jest członkiem Europejskiego Obszaru Gospodarczego. W związku z tym polskie firmy, które chcą realizować usługi w Norwegii, muszą być zarejestrowane w norweskim rejestrze przedsiębiorstw oraz wypełniać obowiązki raportowe. Firmy budowlane, elektroinstalatorskie oraz agencje zatrudnienia rejestrują macierzystą polską firmę w Norwegii. Taki model rejestracji nosi skrót NUF, co oznacza „zarejestrowana w Norwegii zagraniczna firma”.

NUF to skrót od norweskiego terminu „norskregistrert utenlandsk foretak”

Z uwagi na powtarzające się pytania w sprawie NUF Norwegia przygotowaliśmy krótki poradnik. Oto kilka odpowiedzi na pytania, które najczęściej kierują do nas nasi klienci zainteresowani rejestracja w polskiej firmy w Norwegii.

Czy NUF to firma norweska?

Nie, to jedynie zarejestrowana w Norwegii zagraniczna firma dla celów związanych z wykonywanymi zleceniami w Norwegii. Rejestracja NUF pozwala na prawidłowe rozliczanie norweskiego VAT-u oraz raportowanie wynagrodzeń pracowników delegowanych na zlecenie. NUF może być również przydatny kiedy będziemy zobowiązani do rozliczenia podatku dochodowego, lub jeśli firma będzie miała większość aktywności w Norwegii. Wiele osób mylnie interpretuje NUF jako osobny podmiot zarejestrowany w Norwegii.

Jak długo trwa rejestracja polska firma w Norwegii jako NUF?

Czas rejestracji trwa od dwóch do pięciu tygodni.

Gdzie mogę znaleźć formularze do rejestracji NUF w Norwegii?

Na stronie www.brreg.no

Czy są dostępne formularze po angielsku?

Część formularzy jest w wersji angielskiej, jednak niektóre formularze są tylko po norwesku.

Czy po rejestracji NUF moja firma będzie mieć norweski numer organizacyjny?

Tak, w wyniku rejestracji w Norwegii Polska spółka będzie mieć jednocześnie polski NIP i norweski org. nummer na potrzeby działaności w Norwegii.

Czy rejestrację NUF w Norwegii mogę wykonać online?

Nie, rejestrację w Norwegii wykonujemy wyłącznie w formie papierowej.

Czy zawarcie kontraktu z polską lub niemiecką firmą na prace w Norwegii zobowiązuje moją firmę do rejestracji jako NUF?

TAK, ważne jest miejsce realizacji kontraktu, a nie to skąd pochodzi nasze zleceniodawca. Kontrakt z firmą norweską, niemiecką, polską czy duńską, który wykonujemy w Norwegii oznacza przestrzeganie norweskich przepisów. Dlatego każde zlecenie na usługi, które są wykonywane w Norwegii, bez wątpienia wymusza na polskim zleceniobiorcy rejestrację NUF.

VAT w Norwegii. Co warto wiedzieć.

Przypominamy na zakończenie, że polska firma w Norwegii, która wchodzi na norweski VAT (MVA) jest również zobowiązana do rozliczania VAT Norwegia w 2-miesięcznych terminach. Rozliczenie VAT norweskiego dokonujemy w altinn.no. Wiele polskich przedsiębiorstw zapomina o tym obowiązku. Ponieważ Polska należy do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, dlatego nie ma już obowiązku posiadania reprezentanta VAT w Norwegii.

Rynek Nordycki rejestruje polskie firmy w Norwegii. Zapewniamy kompleksowy proces rejestracji, oraz doradzamy najlepsze rozwiązania formalne. Dzielimy się wiedzą. Więcej informacji znajdziesz na sekcji poświęconej naszym USŁUGOM

Udostępnij