Kwarantanna w Norwegii. Kiedy koniec obostrzeń dla Polaków?

Kiedy skończy się obowiązek kwarantanny w Norwegii?

Kwarantanna w Norwegii może nie dotyczyć Polaków od połowy czerwca 2021. Zbliżamy się do osiągnięcia współczynnika 25 zakażeń na 100 000 mieszkańców w ciągu minionych 14 dni. Jaką decyzję podejmie Folkehelsetinstuttet 11 czerwca?

Kwarantanna w Norwegii.

Kwarantanna w Norwegii to problem dla norweskiej gospodarki. Trwające od stycznia restrykcje związane z przyjazdem obcokrajowców do Norwegii są jednymi z najostrzejszych w Europie. Po wielu protestach środowisk pracodawców zostały były one stopniowo luzowane. Niemniej jednak obowiązek 10 dni kwarantanny w hotelu po negatywnym wyniku testu bardzo utrudnia działalność polskich i norweskich przedsiębiorstw.

Folkehelsetinstuttet, czyli norweski Instytut Zdrowia Publicznego ogłasza w każdy piątek, które kraje europejskie i regiony krajów nordyckich mają status koloru czerwonego, żółtego lub zielonego. Od końca lata 2020 Polska znajduje się w grupie krajów „czerwonych. Jednak styczeń przyniósł drastyczne ograniczenia, które trwają do dziś. Jest jednak szansa, że wkrótce one się skończą i wjazd do Norwegii nie będzie oznaczać przymusowej kwarantanny.

Kwarantanna w Norwegii, 04.06.2021

Obecnie Polska należy do grupy krajów „czerwonych”, w których obowiązuje obowiązkowa 10-dniowa kwarantanna po przyjeździe do Norwegii. Możliwe, że od połowy czerwca przejdziemy do grupy „żółtej”

Grupa żółta oznacza koniec obowiązkowej 10-dniowej kwarantanny w Norwegii dla przyjezdnych. Aby ten stan się utrzymywał, liczba pozytywnych testów w Polsce musi się utrzymywać na poziomie poniżej 9 250 w ciągu ostatnich 14 dni. To oznacza średnio maksymalnie 660 pozytywnych wyników na COVID-19 dziennie. Czy jest na to szansa? Uwzględniając obecny trend, skalę szczepień i koniec sezonu grypowego, zdecydowanie tak.

Warto zaznaczyć, że obecnie (stan na dzień 06.06.2021) poziom pozytywnych wyników testów w Norwegii jest trzykrotnie wyższy niż w Polsce w przeliczeniu na 100 000 mieszkańców i wynosi ponad 87. To oznacza, że Norwegia jest bardziej niebezpieczna pod względem zagrodzenia COVID-19, niż Polska.

Warto być na bieżąco z informacjami związanymi z pandemią COVID-19 i innymi istotnymi sprawami związanymi z prowadzeniem kontraktów Norwegii. Jeśli masz pytania, skontaktuj się z nami

źródła: fhi.no, vg.no

Zdjęcia: fhi.no, Photo by Fusion Medical Animation on Unsplash

Udostępnij