Czy Finlandia ma Euro?

Czy Finlandia ma Euro? Tak, jako jedyny kraj nordycki Finlandia przystąpiła do strefy Euro w 2002 roku.

Czy Finlandia ma Euro? To pytanie często zadajemy sobie przed okresem wakacyjnym lub przed chwili kiedy nasza firma ma realizować kontrakt w tym kraju? Skoro Szwecja, ani Dania nie jest w strefie Euro, to czy podobnie wygląda sytuacja z Finlandią?

Miejsce Finlandii na mapie Europy jest wyjątkowe. Sąsiedztwo z Rosją i Szwecją sytuuje Finlandię i fińską gospodarkę nastawioną na współpracę w szczególności z pierwszym z sąsiadów. W roku 1995 Finlandia została członkiem Unii Europejskiej, ale na wejście do strefy Euro musiała poczekać kilka lat. W 1999 roku zostały przyjęte warunki wejścia do strefy Euro. Trzy lata później, w roku 2002 Finlandia przyjęła walutę euro. Warto zaznaczyć, że Finlandia jest jedynym krajem nordyckim, który przyjął wspólną walutę. Do 2002 roku obowiązującą walutą w Finlandii była fińska marka.

Czy Finlandia ma Euro?
Finlandia przyjęła walutę EURO w 2002 roku. Photo by Markus Spiske on Unsplash
Finlandia jest uznawana za jedno z najlepszych miejsc do życia na świecie. w 2021 roku World Happiness Report po raz czwarty z rzędu uznał Finlandię za numer 1 w rankingu najszczęśliwszych państw świata. 

Czy przyjęcie wspólnej waluty było korzystne dla Finlandii? Biorąc pod uwagę zawirowania polityczne między Unią Europejską, a Rosją, można uznać, że Finlandia została jednym z najbardziej poszkodowanych krajów. Podobnie kryzys finansowy z 2008 roku spowodował przejściowe, ale bardzo poważne problemy ekonomiczne w Finlandii. Mimo to, Finlandia radzi sobie i wychodzi z przejściowych kłopotów obronną ręką. Obecność w strefie Euro z drugiej strony jest korzystne z powodu ułatwień transakcyjnych z innymi krajami strefy Euro.

Czy warto realizować kontrakty w Finlandii? Uwzględniając przynależność do strefy Euro, jest to duże ułatwienie w przypadku zleceń eksportowych do Finlandii. Innym bardzo pozytywnym aspektem jest pozytywna zwyczajność Finów, którzy mają w sobie dużo pokory i zrozumienia dla innych kultur. Finowie są również bardzo doświadczeni w stosunkach ze Związkiem Radzieckim, a później Rosją. To sprawia, że wspólne doświadczenia w Polsce i Finlandii mogą być bardzo ważną płaszczyzną dla współpracy.

Nasze doświadczenie we współpracy przy kontraktach realizowanych przez polskie firmy w Finlandii jest wyłącznie pozytywne. Jeśli Twoja firma planuje realizację kontraktu w Finlandii, skontaktuj się z nami aby dobrze przygotować się do spraw formalnych. Oferujemy fachową pomoc i bieżącą współpracę.

Udostępnij