ONS NORWAY 2013 – nieobecni nie mają racji

Stavanger, jako stolica norweskiego przemysłu wydobywczego stało się forum spotkań środowiska offshore. Targi ONS NORWAY 2013, które trwały w dniach 19-21 sierpnia 2013 były doskonałą okazją do prezentacji oferty, spotkań z potencjalnymi klientami i konfrontacji z ofertą konkurencji.

Norweski przemysł offshore opiera się na kooperacji lokalnych przedsiębiorstw z globalnymi gigantami. Niewielkie norweskie zakłady mechaniczne, noszące często w nazwę tradycyjny zwrot „mekaniske verksted” to najczęściej rodzinne firmy, które swój sukces zawdzięczają stworzeniu innowacyjnych rozwiązań i rzetelności. Wyzwanie jakie obecnie stoi przed norweskimi dostawcami dla sektora offshore to sprostanie konkurencji azjatyckiej. Odpowiedzą na to jest outsourcowanie za granicę możliwie jak największego obszaru działalności. Przykładowo obecny zakres produkcji to zaledwie 15-20% produkcji sprzed 10-15 lat. Większość produktów jest importowana m.in. z Portugalii, Finlandii, republik nadbałtyckich, również z Polski.
Spośród polskich firm swoje stoisko miały jedynie Toruńskie Zakłady Urządzeń Okrętowych TOWIMOR. Biorąc pod uwagę aspiracje polskich przedsiębiorstw, obecność zaledwie jednego polskiego wystawcy, to bardzo niewiele. Obecność na tego typu targach jest istotna dla utrwalenia wizerunku i podtrzymania pozycji rynkowej. Pozyskanie nowych kontraktów jest wypadkową konsekwentnego stosowania tej strategii. Nie bez znaczenia jest również język, którym się posługujemy podczas rozmów. Broszury firmowe w języku norweskim, bądź asysta norwesko-języcznego konsultanta jest często bardzo pomocna w wyróżnieniu się z ogółu firm obecnych na targach.
Polskie przedsiębiorstwa z branży mają mogą śmiało funkcjonować jako bliskie zaplecze produkcyjne z racji bliskości geograficznej dla przemysłu offshore z regionu Morza Północnego, Norweskiego i Barentsa. Najczęstsze wymogi stawiane wobec polskich dostawców dla przemysłu offshore są następujące: spełnianie norm NORSOK, ISO w zakresie systemu zarządzania. Firmy, które faktycznie zaimplementują te normy mają szanse na długofalową współpracę z nordyckimi klientami.
Następna okazja do zaprezentowania się na targach offshore będzie już w październiku. W dniach 23-24 października Stavanger gościć będzie branżę offshore na ODT Offshore Technology Days 2013.

Rynek Nordycki to firma doradcza. Współpracujemy z polskimi przedsiębiorstwami poszukującymi partnerów handlowych w Finlandii, Norwegii i pozostałych krajach skandynawskich. Pomagamy również w organizacji stoiska wystawienniczego, opracowaniu broszur i ofert profilowanych pod imprezy targowo-wystawiennicze w języku norweskim i angielskim.

Udostępnij