Wybory parlamentarne w Norwegii i ich konsekwencje dla norweskiej gospodarki.

Wybory parlamentarne w Norwegii i ich konsekwencje dla norweskiej gospodarki.

Koalicja partii prawicowych zdobyła większość w wyborach parlamentarnych do Stortingu w dniu 09.09.2013. Urzędujący od ośmiu lat premier Jens Stoltenberg mimo uzyskanego 30% poparcia dla Partii Parcy oddaje władzę. Prawdopodobna koalicja składać się będzie z Partii Konserwatywnej (Høyre), Partii Postępu (Fremskrittspartiet), Chrześcijańskiej Partii Ludowej (Kristelig Folkeparti) i Norweskiej Partii Liberalnej (Venstre).

Erna Solberg i kierowana przez nią partia konserwatywno-prawicowa Høyre ma popracie organizacji przedsiębiorców z NHO. Szefowa NHO, Kristin Lund Skogen wspierała liderkę Høyre podczas kampanii wyborczej. Program wyborczy zakłada m. in. reformę szkolnictwa, wprowadzenie ułatwień dla przedsiębiorstw, redukcję podatków, modernizację infrastruktury i administracji gminnej.

Oto wybrane postulaty zwycięzców wyborów:

  • obniżenie podatków: forumeskatt (podatek majątkowy), podwyższenie limitu z 870 000 NOK do 20 000 000 NOK i jednoczesne obniżenie wysokości podatku z 1,1 do 0,5%. W praktyce oznacza to że najwyżej 5% obecnie płacących ten podatek, będzie go płacić wg proponowanych zasad.
  • wzrost konkurencyjności: poziom wydatków na badania w wysokości 3% PNB do 2030 roku.
  • Reforma administracji gminnej: zredukowanie liczby gmin (kommune). Obecna liczba gmin w Norwegii to 429. Celem połączenia poszczególnych gmin jest zmniejszenie biurokracji, redukcja kosztów i podwyższenie usług świadczonych przez gminy.
  • rozbudowa infrastruktury: zwiększenie wydatków na budowę i utrzymanie sieci drogowej. Wzrost wydatków na bieżące utrzymanie i remonty do 50 miliardów NOK i przeznaczenie łącznie 336 miliardów NOK na infrastrukturę drogową w latach 2014-2023.

droga E39, która łączy najbardziej rozwinięte gospodarczo zachodnie wybrzeże Norwegii i jest poszatkowana połączeniami promowymi między fjordami ma być zmodernizowana i uwolniona od połączeń promowych

Rozwój infrastruktury kolejowej – rozbudowa dwutorowych połączeń Inter City we wschodniej Norwegii,

Demonopolizacja kolei norweskich

  • redukcja zaangażowania norweskiego skarbu państwa w niektórych spółkach,tabela poniżej:
FirmaUdział skarbu państwa w procentachPropozycja Høyre
Yara International ASA36,234
Cermaq ASA590
Flytoget AS1000
Kongsberg Gruppen ASA5034
Entra Eiendom AS1000
Telenor ASA5451
Mesta AS1000
SAS14,30

Statoil ASA

67

51

Źródło: Dagens Næringsliv, www.dn.no

Biorąc pod uwagę zbieżność poglądów gospodarczych zwycięskiej partii i środowisk przedsiębiorców, wynik wyborczy może pozytywnie wpłynąć na rozwój norweskiej gospodarki. Zwycięscy wyborów przez najbliższy miesiąc będą uzgadniać wspólny plan. Które z propozycji Partii Konserwatywnej zostanie zaakceptowana przez koalicjantów, przekonamy się za niecały miesiąc.

Źródła: www.regjeringen.no, dn.no, www.hoyre.no

Rynek Nordycki to firma doradcza. Obserwujemy życie społeczno-gospodarcze krajów nordyckich. Znajdujemy optymalne rozwiązanie dla polskich firm zainteresowanych wejściem na rynki Finlandii, Szwecji czy Norwegii.Wybory parlamentarne w Norwegii i ich konsekwencje dla norweskiej gospodarki.

Udostępnij