A1 Norwegia. Delegujesz pracowników do Norwegii? Pamiętaj o zaświadczeniu A1

Zaświadczenie A1 jest niezbędne przy delegowaniu pracowników do Norwegii. Inaczej norweski NAV będzie żądał opłacenia składki pracodawcy w Norwegii, niezależnie od faktu opłacania jej w Polsce. Więcej o A1 Norwegia w tekście poniżej.

Zlecenia w Norwegii dla polskich firm są bardzo atrakcyjne pod względem finansowym. Często terminy realizacji są bardzo napięte. Również sama decyzja o wybraniu zleceniodawcy może nastąpić na krótko przed startem prac. Warto zawczasu zadbać o zaświadczenie A1 Nor]egia z ZUS dla pracowników, którzy są wybrani do realizacji prac. Samo złożenie wniosku o wydanie zaświadczenia A1 nie jest kłopotem. Inna sprawa to decyzja ZUS i wydanie zaświadczeń. Są przypadki, zwłaszcza w dużych miastach, że na decyzję możemy czekać kilka tygodni.

Przeczytaj również D-NUMMER W NORWEGII

NAV to norweski odpowiednik polskiego ZUS-u. To do tej instytucji należy przesłać zaświadczenia A1 wraz z listą pracowników, aby uzyskać pozytywną decyzję o zwolnieniu z obowiązku opłacania składek w Norwegii. Ze strony norweskiej nie należy się spodziewać kłopotów, sama procedura jest prosta, aczkolwiek należy pamiętać o norweskich d-numerach pracowników delegowanych.

Jeśli już będziemy mieć problemy z naszym inspektoratem ZUS i uzyskaniem A1, warto wiedzieć więcej na temat wysokości składek opłacanych przez pracodawcę w Norwegii

Jaka jest wysokość składki pracodawcy w Norwegii? Podstawowa stawka wynosi 14,1% wynagrodzenia pracownika. Są również stawki preferencyjne zależne od regionu w Norwegii. Gminy położone za kołem podbiegunowym i na peryferiach podlegają pod stawki preferencyjne, mianowicie nawet w wysokości 0%! To oznacza, że w przypadku realizacji kontraktu w takiej gminie, można odpuścić walkę z ZUS o zaświadczenie A1, bo w Norwegii nasi pracownicy będą traktowani preferencyjnie.

Więcej informacji na stronie norweskiego NAV https://www.nav.no/en/home

Udostępnij

Share on facebook
Share on print
Share on email