Koronawirus w Szwecji. Jakie są nowe obostrzenia – stan na styczeń 2022

Koronawirus w Szwecji Podróż do Szwecji. W dniu 12 stycznia 2022 zostały wprowadzone nowe obostrzenia związane z pandemią COVID-19. Obowiązują nowe limity w restauracjach i podczas imprez w pomieszczeniach zamkniętych.

Koronawirus w Szwecji. Ograniczenia w podróżowaniu do Szwecji

Koronawirus w Szwecji – liczba pozytywnych testów w ciągu ostatnich 14 dni wyniosła ponad 200 tysięcy. To oznacza liczbę ponad 2000 pozytywnych wyników testów na 100 000 mieszkańców. Jest to nieomal 5 razy więcej niż w Polsce. W związku z tym rząd szwedzki wprowadził nowe obostrzenia. Jeśli chodzi o podróżowanie do Szwecji, zasady wjazdu nie zostały zaostrzone.

Zaświadczenie Covid jest wymagane dla cudzoziemców, aby podróżować do Szwecji. Zaświadczenie to potwierdza, że dana osoba została poddana testowi na Covid-19 z wynikiem negatywnym, została zaszczepiona przeciwko Covid-19 lub wyzdrowiała.

Od 28 grudnia wszyscy podróżni powyżej 12 roku życia muszą przedstawić negatywny wynik testu Covid-19 przy wjeździe do Szwecji. Dotyczy to wszystkich, niezależnie od kraju, z którego podróżujesz i niezależnie od tego, czy byłeś szczepiony lub wyleczony z Covid-19. Testy antygenowe i testy PCR (test NAAT) są dozwolone jako test, który może mieć maksymalnie 48 godzin w momencie wjazdu do Szwecji.

Osobom wjeżdżającym do Szwecji z zagranicy zaleca się również wykonanie testu Covid-19 po przyjeździe do Szwecji. Dotyczy to zarówno osób zaszczepionych, jak i nieszczepionych, nawet jeśli w ciągu ostatnich sześciu miesięcy przeszły test Covid-19. Dotyczy to również osób, które w związku z wjazdem wykazały się negatywnym wynikiem testu. Dzieci poniżej wieku przedszkolnego są zwolnione z tego obowiązku.

Do 31 stycznia 2022 r. obowiązuje zakaz wjazdu do Szwecji z krajów spoza UE/EOG, który nie jest niezbędny. Kilka krajów jest zwolnionych z zakazu wjazdu.

Obostrzenia w lokalach gastronomicznych, zgromadzeniach, imprezach i podczas targów

Lokale serwujące posiłki i napoje: Grupy nie mogą przekraczać 8 osób. Goście muszą siedzieć w odległości nie mniejszej niż jeden metr między grupami. Lokale muszą być zamykane nie później niż o 23:00.
Wskazówki dla dorosłych: Wszystkie osoby dorosłe proszone są o ograniczenie liczby kontaktów w pomieszczeniach zamkniętych poprzez powstrzymanie się od udziału w dużych kolacjach, przyjęciach i podobnych imprezach. Zachowuje się poprzednie porady publiczne dotyczące unikania tłumów, zachowania dystansu, pracy w domu i podróżowania w godzinach poza szczytem.
Zgromadzenia i imprezy publiczne w pomieszczeniach zamkniętych: Zgromadzenia powyżej 20 osób dozwolone są tylko dla uczestników siedzących, przy czym uczestnicy ci muszą być podzieleni na grupy liczące nie więcej niż 8 osób. Pomiędzy grupami należy zachować odległość co najmniej jednego metra. Wyjątek stanowią ceremonie religijne wymagające uczestników stojących. W przypadku zgromadzeń powyżej 50 osób oprócz innych zasad wymagane są również karty szczepień.
Targi: Targi z więcej niż 50 uczestnikami wymagają przepustek do szczepień. Ponadto wymagane jest co najmniej 10 m² na osobę.

Źródło: https://visitsweden.com/about-sweden/information-for-travellers-corona-virus/

Więcej informacji o naszych USŁUGACH

Udostępnij