Podróżujesz do Norwegii? Test COVID w Norwegii jest obowiązkowy dla każdego.

Test COVID w Norwegii dla osób przyjeżdżających do Norwegii został wprowadzony jako obowiązek od dnia 3 grudnia 2021 roku. Obawa przed zwiększającymi się przypadkami zachorowań i nowa mutacja OMICRON skłoniła norweski rząd do obowiązkowego testowania wszystkich osób przyjeżdżających do Norwegii.

Test COVID w Norwegii, ważne informacje.
Test COVID w Norwegii. Co warto wiedzieć?

Test COVID w Norwegii jest teraz równie ważny jak paszport. Norwegia jest obecnie (koniec grudnia 2021 roku) krajem, notuje się bardzo dużo pozytywnych testów COVID w przeliczeniu na 100 tysięcy mieszkańców. W drugiej połowie grudnia liczba pozytywnych testów na COVID w Norwegii wyniosła 968 osób na 100 000 mieszkańców. Jest to niemal liczba dwukrotnie większa niż obecnie w Polsce. Dlatego prewencyjnie, już 3 grudnia wprowadzono obowiązek testowania każdej osoby przyjeżdżającej do Norwegii, niezależnie od stanu zaszczepienia.

Testy COVID i rejestracja przyjazdu

Akceptowane są testy PCR lub szybkie testy antygenowe. Warto pamiętać, że test musi być wykonany na 24 godziny przed planowanym przyjazdem do Norwegii. Natomiast osoby lecące samolotem muszą wykonać test na 24 godziny przed planowanym odlotem. Certyfikat musi być wydany w języku angielskim, francuskim, norweskim, szwedzkim lub duńskim. Pamiętaj również o obowiązku rejestrowania przyjazdu do Norwegii dla każdej osoby powyżej 16 roku życia. Po zakończeniu rejestracji otrzymasz potwierdzenie, które należy przedstawić policji podczas kontroli granicznej.

Definicja, którą Norwegia stosuje dla osób w pełni zaszczepionych, brzmi:

osoba, która otrzymała 2 dawki szczepionki oraz minął ponad 1 tydzień od otrzymania ostatniej dawki.

osoba, która otrzymała szczepionkę jednodawkową i minęły 3 tygodnie od szczepienia.

ozdrowieniec, który i otrzymał 1 dawkę szczepionki przeciw koronawirusowi ponad tydzień wcześniej. Dawkę szczepionki można otrzymać najwcześniej 3 tygodnie od wykonania testu, którego wynik był pozytywny.

osoba, która otrzymała 1 dawkę szczepionki i po 3 tygodniach otrzymała pozytywny wynik testu na koronawirusa. Po zakończeniu izolacji jest się wtedy w pełni zaszczepionym.

osoba, u której wykazano obecność przeciwciał przeciw COVID-19 i otrzymała 1 dawkę szczepionki przeciwko koronawirusowi ponad tydzień wcześniej.

źdódło: helsenorge.no

Użyteczne linki:

Link do bezpośredniej strony rzędowej z informacjami na temat podróży do Norwegii: https://www.regjeringen.no/en/topics/koronavirus-covid-19/travel-to-norway/id2791503/

Rejestracja przyjazdu do Norwegii: https://reg.entrynorway.no/?lang=pl

Link do informacji ma temat wjazdu do Norwegii na stronie Helse Norge

Jeśli potrzebujesz więcej informacji na temat obowiązków COVID-owych, rejestrowych i podatkowych związanych z wjazdem do Norwegii dla pracowników delegowanych lub oddelegowanych na kontrakcie, skontaktuj się z nami.

Udostępnij