Valtti card – obowiązkowa karta identyfikacyjna budowlana w Finlandii. Jak rejestrować pracowników budowlanych na zleceniu podwykonawczym w Finlandii?

Delegowanie pracowników na budowę do Finlandii wymaga wyrobienia Valtti Card i spełnienia innych wymogów aby przebywać na placu budowy.

Valtti Card, co trzeba wiedzieć? Delegowanie pracownika do Finlandii jest złożonym procesem. Każdy osoba pracująca na budowie w Finlandii musi posiadać specjalny identyfikator Valtti card zezwalający do przebywania na placu budowy. Polskie firmy realizujące prace jako podwykonawca w Finlandii muszą zarejestrować swoich pracowników, aby uzyskać identyfikatory do pracy na budowie.

Valtti card. Photo by Nathan Waters on unsplash

Co warto wiedzieć przed delegowaniem pracowników do Finlandii?

Polskie przedsiębiorstwa, które mają realizować zlecenie podwykonawcze na budowach w Finlandii są zobowiązane do przestrzegania fińskich przepisów. Delegowanie pracowników do Finlandii wymaga wypełnienia wielu formalności. Wszyscy pracownicy wykonujący prace na kontrakcie w Finlandii muszą posiadać Valtti card. Jest to obowiązkowa karta identyfikacyjna dla każdego pracownika budowlanego. Ponadto koszt wyrobienia Valtti card dla jednej osoby to ok. 40 euro.

Osoby bez fińskiego numeru personalnego nie mogą uzyskać Valtti card od ręki. Aby uzyskać fiński PESEL, udajemy się do lokalnego urzędu skarbowego VERO.

Fiński numer personalny jest obowiązkowy dla wszystkich obcokrajowców na kontraktach w Finlandii. Aby uzyskać fiński numer personalny, należy wypełnić i podpisać druk 6150. Formularz 6150 jest dla osób, które zamierzają przebywać czasowo w Finlandii.

Wizytę w lokalnym urzędzie skarbowym umawiamy online. Do wizyty zabieramy ze sobą wypełnione druki, ważny dokument tożsamości, certyfikat A1 oraz wykaz prac, które mamy wykonywać na miejscu pracy w Finlandii.

Niezależnie od miejsca opodatkowania, pracownicy zagraniczni muszą wypełnić druk 5057, który jest podaniem o przyznanie karty podatkowej. Uzyskanie karty podatkowej w Finlandii nie oznacza automatycznie opodatkowania delegowanego pracownika w Finlandii. W większości przypadków zleceń budowlanych o długości do 6 miesięcy, opodatkowanie dochodów jest na terenie Polski.

Jak widać, cały proces uzyskania karty Valtti w Finlandii jest bardziej skomplikowany, niż się może wydawać. Sama karta Valtti jest ostatnim etapem. Dlatego warto zaplanować całą procedurę z odpowiednim wyprzedzeniem. Bez tego nasi pracownicy mogą nie uzyskać wstępu na plac budowy, a zlecenie i delegowanie pracowników do Finlandii może się okazać gorzkim doświadczeniem.

Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na temat warunków i przepisów obowiązujących w Finlandii, zapraszamy do kontaktu z nami. Oferujemy fachową pomoc i wieloletnie doświadczenie w formalnościach związanych z delegowaniem pracowników do Finlandii. Zachęcamy do skorzystania z naszych usług.

Udostępnij