Vattli card – obowiązkowa karta identyfikacyjna budowlana w Finlandii. Jak rejestrować pracowników budowlanych na zleceniu podwykonawczym w Finlandii?

Każdy osoba pracująca na budowie w Finlandii musi posiadać specjalny identyfikator Vattli card zezwalający do przebywania na placu budowy. Polskie firmy realizujące prace jako podwykonawca w Finlandii muszą zarejestrować swoich pracowników, aby uzyskać identyfikatory do pracy na budowie.

Polskie przedsiębiorstwa, które mają realizować zlecenie podwykonawcze na budowach w Finlandii są zobowiązane do przestrzegania fińskich przepisów. Pracownicy wykonujący prace na kontrakcie w Finlandii muszą posiadać Vattli card. Jest to obowiązkowa karta identyfikacyjna dla każdego pracownika budowlanego. Koszt wyrobienia Vattli card dla jednej osoby to ok. 40 euro.

Osoby bez fińskiego numeru personalnego nie mogą uzyskać Vattli card od ręki. Aby uzyskać fiński PESEL, udajemy się do lokalnego urzędu skarbowego VERO.

Fiński numer personalny jest obowiązkowy dla wszystkich obcokrajowców na kontraktach w Finlandii. Aby uzyskać fiński numer personalny, należy wypełnić i podpisać druk 6150. Formularz 6150 jest dla osób, które zamierzają przebywać czasowo w Finlandii.

Wizytę w lokalnym urzędzie skarbowym umawiamy online. Do wizyty zabieramy ze sobą wypełnione druki, ważny dokument tożsamości, certyfikat A1 oraz wykaz prac, które mamy wykonywać na miejscu pracy w Finlandii.

Niezależnie od miejsca opodatkowania, pracownicy zagraniczni muszą wypełnić druk 5057, który jest podaniem o przyznanie karty podatkowej. Uzyskanie karty podatkowej w Finlandii nie oznacza automatycznie opodatkowania w Finlandii. W większości przypadków zleceń budowlanych o długości do 6 miesięcy, opodatkowanie dochodów jest na terenie Polski.

Jak widać, cały proces uzyskania Vattli card w Finlandii jest bardziej skomplikowany, niż się może wydawać. Sama karta jest ostatnim etapem. Dlatego warto zaplanować całą procedurę z odpowiednim wyprzedzeniem. Bez tego nasi pracownicy mogą nie uzyskać wstępu na plac budowy, a zlecenie może się okazać gorzkim doświadczeniem.

Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na temat warunków i przepisów obowiązujących w Finlandii, zapraszamy do kontaktu z nami. Oferujemy fachową pomoc i wieloletnie doświadczenie. Zachęcamy do skorzystania z naszych usług.

Udostępnij

Share on facebook
Share on print
Share on email