Delegowanie pracowników do Finlandii. Jakie formalności musi spełnić polski pracodawca?

W Finlandii, tak jak obecnie w większości europejskich krajów, rośnie zapotrzebowanie na pracowników technicznych i specjalistów z branży budowlanej zaopatrzeniowej i logistycznej. Delegowanie pracowników do Finlandii wiąże się z coraz większą ilością obowiązków ze strony pracodawcy. Zanim wyślesz swojego pracownika na delegacje do Finlandii, musisz pamiętać o dopełnieniu szeregu formalności wymaganych przez rząd fiński.  

Delegowanie pracowników do Finlandii staje się coraz bardziej skomplikowanym procesem. W ostatnich latach fińska administracja poszerzyła zakres obowiązków, które muszą spełniać zagraniczni pracodawcy, aby mogli delegować swoich pracowników. Cześć formalności nie jest obligatoryjna i zależy od rodzaju zlecenia i charakteru wykonywanych prac. W tym artykule piszemy o podstawowych formalnościach, które trzeba wypełnić. Katalog obowiązków w ramach delegowania pracowników do Finlandii jest o wiele szerszy.

Wynagrodzenia w Finlandii

Główna zasada umów pracowników delegowanych dotyczy zapewnienia im minimalnego poziomu wynagrodzeń oraz warunków wymienionych w układzie zbiorowym właściwym dla danego sektora gospodarki. W grudniu 2020 roku weszły w życie zmiany w ustawie o delegowaniu pracowników. Ustawa ta nazywa się The Act on Posting Workers 447/2016. Porządkuję ona sposób, w jak konstruowane są pensję. Celem ustawy jest zapewnienie delegowanym pracownikom zagranicznym warunków wynagrodzenia nie gorszych niż te, które gwarantowane są pracownikom fińskim.

W praktyce oznacza to, że pracodawca musi pokryć lub kompensować koszty związane z zakwaterowaniem, wyżywieniem i dojazdami pracownika. Co więcej, diety i dodatki wynikające z umowy o pracę muszą być jasno wyszczególnione. Dodatki nie mogą być częścią podstawowej stawki wynagrodzenia za pracę. Ich wysokość ”nie może być też znacznie niższa niż kwota uznawana w Finlandii za normalną lub rozsądną”. Więcej informacji na temat minimalnego wynagrodzenia w Finlandii od czerwca 2022 znajdziesz TUTAJ

Podstawowe formalności.

Warto pamiętać, że delegowanie pracowników do Finlandii wymaga przygotowania formalności na kilka tygodni przed planowanym rozpoczęciem prac. Firma zagraniczna wysyłająca pracowników do realizacji kontraktu na terenie Finlandii ma obowiązek powiadomienia Urzędu d.s.Bezpieczeństwa i Higieny Pracy o delegowaniu pracowników. Dlatego zgłoszenie musi być wysłane przed rozpoczęciem prac na placu budowy. Bez względu na charakter wykonywanej pracy, każdy pracownik musi posiadać fiński numer identyfikacyjny oraz fiński numer podatkowy. Na stronie internetowej vero.fi znajdziesz większość potrzebnych formularzy do wypełnienia. Znajdują się tam również instrukcje dotyczące umówienia osobistej wizyty w urzędzie oraz wykaz potrzebnych dokumentów.

Warto wiedzieć: TUKES – rejestracja prac elektroenergetycznych w Finlandii

Delegowanie pracowników do Finlandii w sektorze budowlanym. Każda osoba pracująca w Finlandii na terenie budowy musi posiadać umieszczony w widocznym miejscu identyfikator. Na identyfikatorze mają być widoczne: zdjęcie, numer identyfikacji podatkowej oraz nazwa i NIP pracodawcy. Numery konieczne są także przy obowiązkowym zgłaszaniu delegowania pracowników oraz rejestracji czasu pracy. Z tego powodu procedura uzyskania numerów musi być przeprowadzone przed rozpoczęciem pracy na budowie.

Delegowanie pracowników do Finlandii

Ważnym dokumentem dla sektora budowlanego lub technicznego jest Valtti Card. Jest to elektroniczny identyfikator, który spełnia wymogi ustawy o bezpieczeństwie i higienie pracy. Vattli Card służy też jako przepustka na plac budowy lub teren stoczni. Każda karta Valtti zawiera wszystkie wymagane informacje: zdjęcie pracownika, imię i nazwisko, numer identyfikacji podatkowej oraz dane pracodawcy. Kartę w łatwy sposób możesz zamówić online, za m.in. za pośrednictwem strony www.vastuugroup.fi. Ponadto wymagane jest założenie konta firmy delegującej, oraz autoryzacja poprzez konto fińskiego banku. Karta Vero jest dostarczana poczta tradycyjną w okresie 2-3 tygodni.

Więcej informacji na temat Valtti Card znajdziejsz TUTAJ

Powyższe zasady to tylko część obowiązków pracodawców, którzy delegują pracowników do Finlandii. W Rynku Nordyckim zajmujemy się doradztwem oraz kompleksową pomocą w załatwianiu potrzebnych dokumentów do pracy na terenie Finlandii. Dla klientów, którzy delegują pracowników, wykonujemy szereg dedykowanych usług. Na przykład dokonujemy obowiązkowej autoryzacji za pośrednictwem fińskiego banku. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na ten temat delegowania pracowników do Finlandii, skontaktuj się z nami.

Udostępnij