Płaca minimalna w Finlandii. Podwyżki stawek godzinowych w sektorze budowlanym od 1 czerwca 2022.

Płaca minimalna w Finlandii w budownictwie. Od 1 czerwca 2022 roku w Finlandii zaczną obowiązywać nowe układy zbiorowe i stawki dla sektora budowlanego. Pracownicy muszą być zaszeregowani do grup właściwych obszarowi prac i kwalifikacjom. Dodatki nie mogą być częścią minimalnego wynagrodzenia godzinowego.

Płaca minimalna w Finlandii i nowe regulacje. W dniu 1 czerwca 2022 roku wchodzą w życie nowe zasady dotyczące wynagrodzeń w sektorze budowlanym w Finlandii. Po długotrwałych negocjacjach fiński związek zawodowy pracowników budowlanych Rakennusliitto ustalił, iż stawki wzrosną o 2%. Zmiany obejmują również umowy i kontrakty, które są w toku. Podwyższone mają być także kwoty ustawowych dodatków i kompensacji.

Przeczytaj również: Nowe obowiązki podatkowe w Finlandii dla firm budowlanych

Płaca minimalna w Finlandii w 2022 roku.
Płaca minimalna w Finlandii. Nowe stawki w 2022 roku.

Jeśli planujesz lub realizujesz kontrakt w Finlandii, zwróć uwagę, że pułapy minimalnych wynagrodzeń są ustalone w różnych wysokościach dla różnych obszarów i specjalizacji robót budowlanych. Rozróżnienia dotyczą pracowników ogólnobudowlanych, malarzy, posadzkarzy, pracowników drogowych, infrastruktury, specjalizacji konstrukcyjnych i usług budowlanych. W każdym z obszarów istnieją także grupy zaszeregowania odpowiadające kwalifikacjom i funkcjom pracowników.

Jedną z głównych zasada konstruowania wynagrodzeń w Finlandii jest konieczność wyraźnego rozróżnienie pomiędzy stawką godzinową, a dodatkami (np. dieta, zakwaterowanie, transport). Nie mogą one być częścią kwoty określonej jako płaca minimalna. Dodatki do wynagrodzenia zawsze muszą stanowić osobną część wynagrodzenia pracownika.

Zgodnie z ustaleniami związku zawodowego Rakennusliitto stawki, które wchodzą w życie 1 czerwca będą obowiązywać do lutego 2023. Wysokość przyszłorocznych podwyżek ma być znana do końca listopada 2022.

Udostępnij