Płaca minimalna w Norwegii, aktualne stawki na 2023 rok. Norwegia wprowadziła stawki minimalne wynagrodzenia dla kolejnych grup zawodów.

Płaca minimalna w Norwegii, stawki na 2022 rok

Płaca minimalna w Norwegii jest coraz powszechniejsza. Pracownicy rolni, elektrycy i pracownicy sektora przemysłu rybnego poszerzyli grupy zawodów, w których obowiązują stawki minimalne. Ostatnie zmiany w płacach minimalnych nastąpiły w grudniu 2022 roku i obowiązują nadal w 2023 roku. Natomiast układy zbiorowe, których nie dotyczy powszechna płaca minimalna są na bieżąco aktualizowane w wyniku negocjacji między organizacjami związkowymi a organizacjami pracodawców.

Płaca minimalna w Norwegii obowiązuje w wybranych branżach, w szczególności tych, które cieszą się dużym zainteresowaniem ze strony zagranicznych pracowników. Celem wprowadzenia stawek minimalnych jest uniemożliwienie gorszego wynagradzania zagranicznych pracowników w stosunku do pracowników norweskich. Z drugiej strony płaca minimalna ma zastopować odejście Norwegów od profesji mniej popularnych ze względu na uciążliwości fizyczne. Regulacje dotyczą zarówno pracowników wykwalifikowanych i niewykwalifikowanych w wybranych branżach. W 2019 roku zostały objęte stawkami minimalnymi kolejne grupy pracowników.

minstelønn, to po norwesku najniższa pensja

W 2023 roku płaca minimalna w rolnictwie wynosi od 114,40 koron na godzinę

Nowe stawki dla pracowników sektora rolnego i ogrodniczego w Norwegii obowiązują od dnia 15 grudnia 2022 roku. Na wstępie warto zaznaczyć, że ich wysokość się zróżnicowana w zależności od długości kontraktu oraz wieku osoby zatrudnionej. To oznacza, że minimalne wynagrodzenia za godzinę waha się od 114,40 do 139,90 koron norweskich dla pracowników sezonowych. Osobom zatrudnionym na stałe należy się od 123,90 do 154,30 koron norweskich w zależności od wieku. Natomiast pracownikom wykwalifikowanym należy się dodatek w wysokości 14,00 koron za godzinę.

Płaca minimalna w Norwegii, rolnictwo
Płaca minimalna w Norwegii obejmuje coraz więcej grup zawodowych. Photo by Rob Lambert on Unsplash

Lista grup zawodowych objętych powszechną płacą minimalną w Norwegii

  • branża budowlana
  • pracownicy usług sprzątających
  • branża hotelarska i gastronomiczna
  • pracownicy w przemyśle stoczniowym
  • robotnicy rolni
  • osoby zatrudnione w przetwórstwie rybnym
  • branża elektro-instalacyjna
  • branża transportu towarów
  • transport osobowy

Pracownicy zatrudnieni w przemyśle rybnym mają również ustanowione nowe stawki minimalne. Warto zaznaczyć, że grupa tych pracowników została ściśle określona i obejmuje szeroką grupę zawodów począwszy od magazynierów, kierowców a skończywszy na operatorach sprzętu chłodniczego. Minimalna wartość godziny pracy dla pracowników produkcji została ustalona w wysokości 183,70 koron norweskich. Ponadto pracownicy wykwalifikowani mają prawo do minimum 195,20 koron na godzinę.

Płaca minimalna w Norwegii w branży elektroinstalacyjnej w 2023 roku wynosi od 205,46 kr na godzinę.

Ostatnią nową grupą, którą zaczęły obowiązywać płaca minimalna w Norwegii są elektrycy za wyjątkiem elektryków pracujących w firmach sektora naftowego działających na morzu. Minimalne wynagrodzenie dla wykwalifikowanych elektryków z dyplomem wynosi 234,14 koron na godzinę. Natomiast pozostali pracownicy mają prawo do minimalnego wynagrodzenia w wysokości 205,46 koron norweskich na godzinę.

Powyższe stawki mogą być wyższe w przypadku pracy zmianowej w zależności od każdej z grup zawodowych.

Dowiedz się więcej na temat:

Na zakończenie warto dodać, że poza systemem powszechnej płacy minimalnej w wybranych grupach zawodowych są również ustalone płace minimalne wynegocjowane w układach zbiorowych między Konfederacją Norweskich Przedsiębiorstw NHO a ogólnokrajowymi lub branżowymi związkami zawodowymi. Szczegółowe informacje na temat układów zbiorowych w Norwegii znajdziesz TUTAJ

Rynek Nordycki jest firmą świadczącą usługi doradcze dla polskich przedsiębiorstw działających w krajach skandynawskich. Mamy ponad 10 lat doświadczenia w wyszukiwaniu zleceń w Skandynawii dla polskich eksporterów. Przygotowujemy dla naszych klientów opinie i analizy z uwzględnieniem najnowszych lokalnych regulacji i sytuacji rynkowej. Ponadto rejestrujemy polskie firmy w Norwegii, oraz kontrakty i pracowników zgodnie z obowiązującymi przepisami w krajach skandynawskich. Więcej informacji o naszych usługach.

Zapraszamy do współpracy!

Źródło: Arbeidstilsynet i NHO

Udostępnij