Płaca minimalna w Norwegii. Norwegia wprowadziła stawki minimalne wynagrodzenia dla kolejnych grup zawodów.

Płaca minimalna w Norwegii jest coraz powszechniejsza. Pracownicy rolni, elektrycy i pracownicy sektora przemysłu rybnego poszerzyli grupy zawodów, w których obowiązują stawki minimalne. Więcej informacji w artykule poniżej.

Płaca minimalna w Norwegii obowiązuje w wybranych branżach, w szczególności tych, które cieszą się dużym zainteresowaniem ze strony zagranicznych pracowników. Celem wprowadzenia stawek minimalnych jest uniemożliwienie gorszego wynagradzania zagranicznych pracowników w stosunku do pracowników norweskich. Regulacje dotyczą zarówno pracowników wykwalifikowanych i niewykwalifikowanych. W ostatnich miesiącach zostały objęte stawkami minimalnymi kolejne grupy pracowników.

Nowe stawki dla pracowników sektora rolnego i ogrodniczego obowiązują od dnia 8 maja 2015. Ich wysokość się zróżnicowana w zależności od długości kontraktu i wieku osoby zatrudnionej i waha się od 89,65 do 116,65 koron norweskich dla pracowników sezonowych. Osobom zatrudnionym na stałe należy się od 95,90 do 129,30 koron norweskich w zależności od wieku. Pracownikom wykwalifikowanym należy się dodatek w wysokości 10 koron za godzinę.

Pracownicy zatrudnieni w przemyśle rybnym mają również ustanowione nowe stawki minimalne. Grupa tych pracowników została ściśle określona i obejmuje szeroką grupę zawodów począwszy od magazynierów, kierowców a skończywszy na operatorach sprzętu chłodniczego. Stawka minimalna dla pracowników produkcji została ustalona w wysokości 167,70 koron norweskich. Pracownicy wykwalifikowani mają prawo do minimum 177,70 koron na godzinę.

Dowiedz się więcej o skattekort

Ostatnią nową grupą, którą zaczęły obowiązywać płaca minimalna w Norwegii są elektrycy za wyjątkiem elektryków pracujących w firmach sektora naftowego działających na morzu. Stawka minimalna dla wykwalifikowanych elektryków z dyplomem wynosi 201,97 koron na godzinę. Pozostali pracownicy mają prawo do minimalnej stawki w wysokości 174,35 koron norweskich na godzinę.

Powyższe stawki mogą być wyższe w przypadku pracy zmianowej w zależności od każdej z grup zawodowych.

Rynek Nordycki jest firmą świadczącą usługi doradcze dla polskich przedsiębiorstw działających w krajach skandynawskich. Przygotowujemy dla naszych klientów opinie i analizy z uwzględnieniem najnowszych lokalnych regulacji i sytuacji rynkowej.

Zapraszamy do współpracy!

Źródło: Arbeidstilsynet

Udostępnij

Share on facebook
Share on print
Share on email